Globálna ekonomika v posledných rokoch čelila pandémii koronavírusu, ktorá spôsobila spomalenie dodávateľských reťazcov a medzinárodného obchodu. Nasledovala ruská invázia na Ukrajinu, po ktorej začala rásť inflácia najviac za posledné desaťročia. Centrálne banky dodnes reagujú zvyšovaním úrokových sadzieb, čo mnoho veľkých amerických bánk neustálo. V prvom kvartáli roku 2023 skrachovali. Podľa správy Finbold makroekonomický expert George Grammon varuje, že globálna ekonomika aj naďalej čelí neistote.

Vojna alebo finančná kríza

Grammon poukázal na historické cykly a možnú recesiu, ktorá zasiahne svet. V rozhovore pre Kitco News povedal, že hrozí udalosť, ktorá sa nazýva „Čierna Labuť.“ Predstavuje ťažko predvídateľné a zriedkavé udalosti, ktoré majú významné následky.

Za najpravdepodobnejší scenár považuje expert znižovanie krátkodobých úrokových sadzieb. To má spôsobiť strmú výnosovú krivku, čo naznačuje krízu. Na naplnenie tohto scenára musí nastať nepredvídateľná udalosť vo forme finančnej krízy alebo svetovej vojny. Obrátená výnosová krivka vždy v minulosti signalizovala krízu.

Ekonomika je stále na pokraji recesie

Pred recesiou nedávno varovala aj agentúra Moody’s, ktorá je svetovým lídrom v oblasti hodnotenia úverových rizík. Mnohé americké banky zaznamenali zníženie ratingu. V posledných rokoch sa zdali byť solídne rastúce, no narazili na strop udržateľnosti. Ako posledná skrachovala len koncom júla Heartland Tri-State Bank.

Nedávno sme informovali o tom, že riziko recesie je v súčasnosti najvyššie od roku 1980. V období okolo roku 1980 ukazovateľ pravdepodobnosti recesie v USA dosahoval šancu 90 až 95 %. Odvtedy sa nepriblížil ani k hranici 50 %, zatiaľ čo v tomto roku prekonal viac ako 40-ročný rekord.

Dokonca aj legendárny Michael Burry, ktorý  úspešne predpovedal finančnú krízu v roku 2008, nedávno shortoval akciový trh v hodnote 1,6 miliardy dolárov. Z trhu vybral obrovské množstvo hotovosti aj najznámejší investor na svete, Warren Buffett. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway znížila akciové portfólio a navýšila hotovostnú rezervu o 13 % na úroveň 147 miliárd dolárov.

Kedy kríza nastane neurčuje jediný ukazovateľ

Na záver je potrebné povedať, že neexistuje jediný ukazovateľ, ktorý určuje kedy nastane kríza alebo recesia. A je obzvlášť ťažké určiť recesiu na globálnej úrovni. Slovensko sa jej zatiaľ úspešne vyhýba, zatiaľ čo také Nemecko nezaznamenalo rast hrubého domáceho produktu (HDP) už tri kvartály po sebe.

 

Zdroj: www.kryptomagazin.sk