Takmer rok po bankovej kríze, ktorá viedla ku krachu troch amerických regionálnych poskytovateľov úverov a núdzovému prevzatiu švajčiarskej Credit Suisse v Európe, sa v bankách v New Yorku, Tokiu a Zürichu objavujú nové nepríjemnosti.

Všetky majú spoločné to, že sa navyšujú straty z úverov poskytovaných problémovému sektoru komerčných nehnuteľností.

V stredu sa akcie spoločnosti New York Community Bancorp prepadli o 38 % po tom, ako za posledný štvrťrok vykázala stratu vo výške 252 miliónov dolárov. Regionálny veriteľ vo štvrtom štvrťroku vyčlenil 552 miliónov dolárov na pokrytie strát z úverov, čo je viac ako 62 miliónov dolárov v predchádzajúcom štvrťroku. Podľa vyjadrenia spoločnosti, k nárastu čiastočne prispeli aj očakávané straty z úveru použitého na financovanie kancelárskej budovy.

Tento veriteľ pomohol v stredu znížiť regionálny bankový index KBW o 6 %, čo je jeho najväčší denný pokles od mája minulého roka – v tom istom mesiaci, keď sa kalifornská spoločnosť First Republic v minulom roku stala treťou obeťou bankového sektora v USA.

Index vo štvrtok ďalej klesal o 4,8 %, keďže akcie NYCB, ako aj ďalších regionálnych bánk, utrpeli prudké straty. Akcie NYCB klesli o takmer 13 %, Banc of California o 8 % a BankUnited o 8 %.

Ako vo svojom vyhlásení o výsledkoch uviedla, že veľká časť strát NYCB bola spojená s kancelárskymi budovami. Generálny riaditeľ Thomas Cangemi v telefonáte s investormi poukázal na “všeobecné slabé výsledky kancelárskeho sektoru v celej krajine”.

Od turbulencií na jar minulého roka investori a regulačné orgány boli pred obnovením napätia medzi bankami v pohotovosti a zameriavali sa na ich expozíciu voči “poškodenému” trhu komerčných nehnuteľností.

Hodnota mnohých budov prudko klesla, keďže milióny zamestnancov zostali v období pandémie pracovať na diaľku, takže obrovské časti kancelárskych priestorov sú prázdne alebo nevyužité. Historicky vysoké úrokové sadzby zároveň sťažili situáciu developerom, ktorí si často berú obrovské úvery na financovanie projektov a splácanie svojich záväzkov.

Vo štvrtok japonská banka Aozora uviedla, že zlé úvery spojené s kancelárskym sektorom v USA boli v minulom roku čiastočne príčinou jej predpokladanej ročnej straty vo výške 28 miliárd jenov (190 miliónov dolárov). Veriteľ predtým očakával čistý zisk vo výške 24 miliárd jenov (160 miliónov dolárov). Táto správa spôsobila, že jej akcie prepadli o viac ako 21 %.

Banka uviedla, že bude trvať ešte rok alebo dva, kým sa americký trh s kancelárskymi priestormi “stabilizuje”, keďže sa viac ľudí vráti späť do práce v kanceláriách a Federálny rezervný systém prejde od zvyšovania úrokových sadzieb k ich znižovaniu.

Straty narastajú aj v Európe. Švajčiarska privátna banka a správca majetku Julius Baer vo štvrtok oznámila, že jej upravený zisk sa vlani prepadol o 55 %, pretože prišla o 586 miliónov švajčiarskych frankov (680 miliónov dolárov) z úverov poskytnutých jednému “európskemu konglomerátu”. Jej generálny riaditeľ Philipp Rickenbacher v dôsledku týchto strát oznámil svoj odchod.

Philip Lawlor, výkonný riaditeľ pre výskum trhov v spoločnosti Wilshire Indexes, uviedol, že nedávne turbulencie tentoraz pravdepodobne neotrasú veľkými, dobre kapitalizovanými bankami.

“Človek by nemal byť spokojný,” povedal a poznamenal, že minuloročné hromadné výbery bánk sa “začali malými vlnami, ktoré sa len zväčšovali a zväčšovali“.

Bankový index KBW, ktorý sleduje 24 popredných amerických bánk, od dosiahnutia minima v máji minulého roka vzrástol o 29 %. Európsky referenčný index Stoxx Europe 600 Banks, ktorý sleduje 42 veľkých bánk v EÚ a Spojenom kráľovstve, od svojho minima dosiahnutého koncom marca vzrástol o 23 %.

Oba indexy sa vo štvrtok obchodovali v stratách.

Lawlor nakoniec poznamenal: “Mohlo by sa zopakovať to, čo sme videli minulý rok – mohlo by dôjsť k nákaze, ale tá by sa mohla obmedziť na niekoľko menších bánk a nerozšíriť sa na tie systémovo dôležité inštitácie.“

 

Zdroj: www.financnytrh.com