Trhy sa v súčasnosti nepohybujú podľa fundamentov, ale podľa emócií. Rozumný investor však vie, že sa musí chrániť

Hedžové fondy a špekulatívni investori navyšujú stávky na to, že index S&P 500 klesne. Ich objem na trhu futures je najvyšší od leta 2007. Vtedy akciové indexy dosahovali historické maximá a na obzore sa formovala finančná kríza.

Či sa to zopakuje aj tentoraz, je otázne. Na pokles cien existujú dobré dôvody, napriek tomu akcie rastú. Tento rast však ťahá len niekoľko technologických spoločností. Bez tých by bol index S&P 500 tento rok v miernej strate.

Prečo ceny akcií rastú

Akcie rastú, pretože ekonomika vykazuje zopár pozitívnych správ. Pracovný trh je stále silný, zisky spoločností mierne rastú. Fed možno už v júni zastaví zvyšovanie sadzieb, niektorí analytici dokonca očakávajú v priebehu tohto roka ich znižovanie.

Je to takmer ideálna situácia, keď ekonomika funguje a úrokové sadzby nerastú. O problémoch bánk už mesiac nebolo nepočuť a americkí politici sa dohodli na zvýšení dlhového stropu. Ani silné dáta z trhu práce obchodníci nepovažujú za ďalší dôvod na rast sadzieb, ale skôr za náznak, že šanca na mäkké pristátie globálnej ekonomiky stále žije.

Ak sa index S&P 500 dostane nad hranicu 4294 bodov, bude 20 percent nad minimom z októbra, čo by malo znamenať koniec medvedieho trhu. Tento míľnik má na dosah. Ak je vývoj taký pozitívny, prečo by špekulanti zvyšovali stávky na pokles?

V prvom rade však nie každý predaj futures je aj stávkou na pokles. Čiastočne ide aj o hedžing. Fond môže držať fyzické akcie a zároveň predáva index formou futures, aby bol v prípade poklesu krytý.

Ak by však veľká časť obchodníkov nebola presvedčená o tom, že pokles skutočne hrozí, prečo by si robili starosti s istením? Či už ide o hedžing alebo čistý predaj, tak či onak sú objemy predajov na trhu futures najvyššie za 16 rokov.

Čo sa môže pokaziť

Lenže motorom súčasného rastu nie je širšie spektrum akcií, ale len niekoľko firiem. Je veľmi málo pravdepodobné, že podobný výkon zopakujú aj počas druhého pol roka. Vyhliadky vyšších ziskov a dobré správy už investori započítali do cien.

Trh aktuálne počíta s tým, že sadzby nahor nepôjdu. To sa týka júnového zasadnutia Fedu. V tom totiž bojujú dva tábory, z ktorých je jeden za zvyšovanie, druhý proti, Pravdepodobným kompromisom tak bude ponechanie sadzieb na súčasnej úrovni.

Fed sa navyše nechce unáhliť a chce dať úrokovým sadzbám viac času, aby ovplyvnili ekonomiku, čo avizoval aj na ostatnom zasadnutí. Ani prípadná prestávka vo zvyšovaní sadzieb však v žiadnom prípade neznamená, že neskôr nebudú sadzby znova rásť. Júlové zvýšenie sadzieb ešte vôbec nie je vylúčené.

Prestávka vo zvyšovaní sadzieb má však aj ďalší dôvod. Kým sa totiž politici hádali o podmienkach zvýšenia dlhového stropu, vláda nemohla emitovať nové dlhopisy.

V dôsledku toho vyplienila svoje účty. Podporovala ekonomiku výdavkami, ktoré si nepožičiavala z trhu ani nevyberala vo forme daní. Teraz však bude potrebovať stovky miliárd dolárov v relatívne krátkom čase a o likviditu bude súťažiť práve s akciovými trhmi.

Napriek týmto argumentom nikto presne nevie, ako sa bude trh vyvíjať. Rozumný investor však vie, že je potrebné sa chrániť. Či už je to formou čiastočného výberu ziskov v čase rastu, alebo diverzifikáciou medzi rôzne druhy aktív.

Zdroj: www.trend.sk