Zlato je komodita, ktorú nakupujú aj tie najväčšie finančné inštitúcie na svete. V najnovšom rozhovore známy profesor aplikovanej ekonómie, Steve Hanke, vysvetľoval, ako americká ekonomika zaznamenala rekordné nákupy, uvádza správa News Bitcoin. Jedným z hlavných dôvodov bola snaha východných krajín o dedolarizáciu ich ekonomík.

Významný dopyt po zlate zo strany centrálnych bánk by mohol znamenať, že vzácny kov by sa mohol stať opäť rezervnou menou. V prípade USA je dôvodom aj použitie amerického dolára ako zbrane vo forme sankcií. Táto neistota spôsobila, že centrálne banky nakupovali zlato na rekordných úrovniach.

Aj keď nemôžeme vedieť všetky dôvody nákupov drahého kovu zo strany finančných inštitúcií, už samotný fakt, že dopyt rastie niečo naznačuje. Záujem však neprejavujú iba centrálne banky krajín, ktoré sa snažia o dedolarizáciu, ale aj ostatné.

Aj susedné krajiny nakupujú vo veľkom

Nedávno sme informovali o tom, že hodnota zlata v trezoroch Českej národnej banky (ČNB) dosiahla v závere augusta takmer 32 miliárd Kč (1,31 miliardy eur), čo je nový rekord. Fyzicky tak v tomto roku pribudlo v Českej republike takmer deväť ton zlata a ČNB prvýkrát dosiahla jeho podiel v portfóliu vyše 1 %.

Zlato akumulovalo aj Poľsko, ktoré je dlhodobým kupcom a nahromadilo od začiatku roka až 105 ton zlata. Medzi hlavné krajiny, ktoré pokračovali v masívnych nákupoch bola aj Čína a Turecko. Zdá sa, že centrálne banky majú jasno v otázke zlata a považujú ho za jednu z najlepších investícií. Preto sa na tomto trende môžu zviesť aj malí obchodníci a investori.

Zlato delia iba 2 % od historického maxima

V čase písania článku sa zlato obchoduje na trhovej cene 2 039 dolárov, čo je len o 2 % nižšie v porovnaní s historickým maximom. Drahý kov zaznamenal najsilnejší cenový rast na spotovom trhu od marca 2023 a prekonal polročné maximum. Nedávny vzostup sa predovšetkým pripisuje geopolitickému napätiu, najmä pre konflikt medzi Izraelom a Hamasom. V neistých časoch totiž zlato vždy rastie.

Niet sa čomu čudovať, že centrálne banky nakupujú zlato vo veľkom, keďže sa snažia hľadať bezpečný prístav. Rovnako sa k súčasnej situácii postavili aj investori. Z krátkodobého hľadiska sa vzácny kov dokonca oddelil aj od dolára a zaznamenal voči nemu negatívnu koreláciu. To znamená, že zlato sa stáva ešte menej dostupným.

 

Zdroj: www.kryptomagazin.sk