Aktuálne články

Životná šanca? Zlato má údajne dosiahnuť až 10 000 dolárov

Podľa analytika Jana Nieuwenhuijsa, by zlato mohlo narásť až na hodnotu 10 000 dolárov v priebehu nasledujúceho desaťročia. Správa od News Bitcoin uvádza, že celosvetový boj proti inflácii a prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine budú hlavným spúšťačom cenového vzostupu drahého kovu.

Banky akumulujú zlato

Centrálne banky menia svoje preferencie v oblasti rezerv v dôsledku makroekonomických podmienok. Výsledkom je, že hromadia zlato, ktorého cena sa nachádza blízko historického maxima. Nedávno sme vás informovali o tom, že len za január došlo k akumulácii až 31 ton zlata zo strany bánk.

Dôvera v klasické meny je stále menšia a paradoxne aj banky upúšťajú od devízových rezerv. Podľa predikcie Jana Nieuwenhuijsa, ak centrálne banky naakumulujú 51 % rezerv v zlate, trhová cena dosiahne až 10 000 dolárov za uncu. Tento trend by mali nasledovať aj komerčné banky.

Cena sa blíži k historickému maximu

V čase písania článku sa podľa údajov TradingView zlato obchoduje na trhovej cene 1 958 dolárov a nachádza sa 5,80 % od historického maxima, ktoré je na úrovni 2 075 dolárov. To, že cena toto maximum prekoná nemusí ale hneď znamenať najvyššiu úroveň kúpyschopnosti, keďže hodnota peňazí v čase klesá.

Okrem vonkajších faktorov poháňa rast zlata aj vnútorný trh. Nedávna korekcia totiž spôsobila nerentabilné ťaženie a náklady na ťažbu sa obmedzili. Do obehu sa dostávalo menej zlata a to v konečnom dôsledku spôsobilo pri veľkom dopyte cenový nárast, ktorý začal v poslednom kvartáli v roku 2022. V tomto prostredí je preto pravdepodobné, že rast ceny bude pokračovať.

 

Zdroj: www.kryptomagazin.sk

Top
>