Aktuálne články

Guru investori varujú pred infláciou, akú svet nevidel 50 rokov

Kým svet, najmä Brusel a Berlín, je vnorený do snahy o rýchly prechod na zelenú energiu, niektorí významní investiční manažéri sú k rýchlej transformácii od fosílnych palív skeptickí.

Inflácia bude veľký problém

„Vďaka bohu za producentov ropy,“ povedal Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewaters. Jeden z najvýznamnejších investičných manažérov histórie varuje pred odrezávaním peňazí smerujúcich do produkcie ropy.

Nedostatok ropy spôsobí infláciu a bude mať destabilizačný efekt na ekonomiku, bohatstvo a politiku. „Inflácia bude veľký problém,“ dodáva R. Dalio.

Analytici americkej banky Goldman Sachs odhadujú, že globálna  snaha dosiahnuť nulové emisie bude mať významný vplyv na rast cien.

Inflácia na úrovni 5 percent v eurozóne a 7 percent v Spojených štátoch je spôsobená najmä odrazom cien energií. Tie ako celok za posledný rok vzrástli v spotrebiteľskom koši o viac ako 20 percent. Ich nárast však nemusí byť konečný.

Ropa na 200 dolároch?

Ak by mal svet nasledovať plán prechodu na zelenú energiu Medzinárodnej energetickej agentúry, „cena ropy vzrastie na koľko? 200 dolárov?“, pýta sa podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.

K jeho názoru sa pridáva aj komoditný obchodník Doug King, ktorý má pod správou 244-miliónový komoditný fond. Podľa neho cena ropy čoskoro dosiahne sto dolárov a do piatich rokov dokonca 200 dolárov. Dôvodom je nedostatok investícií do vyhľadávania a udržania súčasnej produkcie.

V priemere sa produkcia ropy znižuje o sedem percent ročne. Objavy nových nálezísk ropy v minulom roku poklesli na 75-ročné minimá. „Očakávame štrukturálnu ponukovú infláciu najvyššiu od 70. rokov,“ dodáva D. King.

Očakávanie neočakávaného

„Problémom je, že nemôžete len tak vypnúť uhľovodíky. Zmeniť zdroj energie trvá 40 až 50 rokov,“ hovorí Kyle Bass, zakladateľ hedžového fondu Hayman Capital. „Hrozí, že uvidíme ceny, na ktoré ľudia nie sú pripravení,“ dodáva K. Bass.

Sú to uhľovodíky, ktoré momentálne držia ceny energií nízko. Ak budú ceny energií rásť, inflácia bude ľuďom „odtŕhať jedlo od úst,“ vyjadril sa R. Dalio.

Od začiatku roka vzrástla cena americkej ropy WTI o 12 percent, tesne pod vrchol z minulého roka. Súčasná cena je na dosah 7-ročných maxím, a podľa niektorých obchodníkov sa už čoskoro bude opäť obchodovať na úrovni sto dolárov.

 

Zdroj: www.trend.sk

Top
>